Europejski Tydzień Autyzmu (1–8.12. 2019 r)
Z tej okazji w całej Polsce organizacje i stowarzyszenia zajmujące się pomocą osobom dotkniętym autyzmem zachęcają, aby w dniach od 1 do 8 grudnia zamanifestować swoją solidarność z osobami autystycznymi poprzez założenie części garderoby w kolorze niebieskim. Z kolei w miastach w całej Europie budynki i mosty podświetlane są właśnie na ten kolor.
W wielu krajach Europy od kilku lat organizowane są w tych dniach zakrojone na szeroką skale kampanie społeczne na temat autyzmu.
W październiku 2017 r. Odbyła się największa na świecie cicha godzina masowych zakupów, znana również pod nazwą Autism Hour, i okazało się, że np. w Wielkiej Brytanii aż 5000 sprzedawców przystąpiło do kampanii.
W 2016 roku w Wielkiej Brytanii stowarzyszenie TMI National Autistic Society rozpoczęło kampanię społeczną pod nazwą Too Much Information emitując pierwszy film z udziałem 11-letniego Alexa Marshalla. 56 milionów osób obejrzało ten film w mediach społecznościowych a ponad milion osób go udostępniło.
Co to jest kampania Too Much Information („Zbyt wiele informacji”)?
Kampania TMI National Autistic Society rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy powstał pierwszy film z udziałem 11-letniego Alexa Marshalla. 56 milionów osób obejrzało ten film w mediach społecznościowych i szybko stało się popularne, gdy milion go udostępnił. Współpraca NAS z The Guardian doprowadziła do 400 000 wizyt i wzrostu świadomości autyzmu w społeczeństwie Wielkiej Brytanii o 26 procent.
W ubiegłym roku stowarzyszenie National Autistic Society w ramach kampanii Too Much Information opublikowało film wideo pod tytułem Diverted, która przedstawia walkę, jaką osoba autystyczna przeżywa podczas podróży środkami transportu publicznego.
Drugi film TMI opowiadał historię uczennicy Holly, która znów stała się popularna, gdy oglądało ją 6,2 miliona ludzi.
Film z 2018 roku wyemitowany przez stowarzyszenie TMI National Autistic Society w ramach kampanii Too Much Information opowiada o Saskii kobiecie z autyzmem i jej zmaganiach z podróżowaniem środkami transportu publicznego oraz o tym, jak ludzie mogą wspierać innych w podobnych sytuacjach.
Warto wiedzieć:
Autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym. Szacuje się, że nawet 1 proc. populacji może mieć zaburzenia ze spektrum. Nie są jeszcze znane bezpośrednie przyczyny autyzmu, jednak wiadomo, że autyzm jest na całe życie.
Dotknięte autyzmem dzieci, jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane, mają obecnie dostęp do różnorodnych terapii wspomagających ich rozwój. Ponieważ autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka, a u malucha obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju – najważniejsza jest wczesna diagnoza i terapia oraz rehabilitacja.