Właściwie zaaranżowana przestrzeń wokół dziecka z autyzmem to podstawa do rozwoju, nauki i zdobywania nowych umiejętności.
Dziecko autystyczne nie ma konkretnych ani szczególnie sprecyzowanych potrzeb dotyczących warunków mieszkaniowych. Rodzice urządzając dla niego pokój lub kącik powinni kierować się głównie tym, by miejsce podobało się dziecku i było dla niego bezpieczne i przyjazne. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na indywidualne potrzeby oraz poziom funkcjonowania dziecka.
Oto kilka szczegółów:
- nie należy stosować zbyt dużej ilości kolorów
- wszystkie meble i dodatki oraz inne elementy wystroju powinny być proste, bez zbędnych szczegółów oraz bezpieczne dla dziecka
- można zapewnić dziecku dodatkową stymulację, np. zabawki dźwiękowe, światełka i lampki pobudzające zmysły (należy jednak pamiętać o kontrolowaniu dawki dostarczanych bodźców)
- zazwyczaj dzieci z autyzmem mają problemy z integracją sensoryczną, dlatego dywany, koce, poduszki czy misie można dobrać z różnorodnych materiałów o różnych fakturach, tak żeby bawiąc się i dotykając tych rzeczy stymulowało zmysły.
Bardzo ważne jest, żeby dziecko było pod opieką profesjonalnego terapeuty z którym regularnie pracuje. Należy podkreślić, że praca terapeuty dziecka z autyzmem nie ogranicza się tylko do stymulacji rozwoju dziecka, lecz jest to praca z całym systemem rodzinnym. Rodzice powinni pozostawać w stałym kontakcie z terapeutą, konsultować z nim niepokojące objawy, jak również zgłaszać obserwowane postępy w rozwoju. Terapeuta bardzo często przygotowuje rodzicom zalecenia do pracy w domu, dlatego uważa się, że dodatkowa praca z rodzicem w środowisku domowym jest bardzo ważna.